Čo odhalí vaša noha o štítnej žľaze, cukrovke, cievach či nervoch?

2839 Views

Vedeli ste, že vaša noha dokáže odhaliť takmer všetko, čo potrebujete vedieť o vašom celkovom zdraví?

Zlý stav vašich nôh a chodidiel môže byť signálom, že sa vo vašom tele vyskytuje nejaká závažná choroba.

1. Studené nohy

Dlhodobo studené nohy môžu signalizovať problém so štítnou žľazou. Pretože štítna žľaza reguluje telesnú teplotu a metabolizmus, veľké výkyvy v teplote nôh vás upozornia na prípadnú zníženú činnosť tejto žľazy. Chronicky studené nohy môžu byť náznakom zlej cirkulácie a slabého prekrvenia nôh.

2. Znecitlivené chodidlá alebo brnenie

Zrejme všetci z nás sme už niekedy behom nášho života zažili ten pocit, ako keby naše nohy zrazu ,,zaspali“.

Pokiaľ sa však u vás tento jav vyskytuje častejšie, môže ísť o príznak poškodenia vášho periferného nervového systému, nazývaného periférna neuropatia.

V prípade, že sa vás to týka, mali by ste sa okamžite nechať vyšetriť u lekára. Chronicky znecitlivené chodidlá môžu byť totiť spôsobené chorobami cukrovka alebo poškodenie pečene v dôsledku alkoholu.

3. Červené, biele alebo modré palce či celé chodidlá

Červené, biele alebo modré sfarbenie nôh neznamená nič dobrého. Môže sa jednať o Raynaudovu chorobu. Ide o pomerne vzácne ochorenie krvných ciev, obvykle v palcoch a prstoch nôh. Pokiaľ zaznamenáte podobné zmeny sfarbenia, poraďte sa so svojim lekárom, aby ste sa uistili, že nejde o nič vážne.

4. Kŕče v nohách

Občasné kŕče v nohe nie sú nič, čo by vás mohlo príliš trápiť. Pokiaľ sa však kŕče objavujú pravidelne, príčinou môže byť niekoľko faktorov ako napríklad dehydratácia či fyzické preťaženie svalov.

Okrem toho, ďalšími príčinami môže byť nedostatok draslíka, vápnika, alebo horčíka.

V takom prípade by ste mali telu uvedené minerály dodať. Veľmi dobrým zdrojom draslíka sú napríklad banány alebo zemiaky. Na vápnik a horčík sú bohaté orechy a rôzne semená rastlín.

Pomáha tiež keď si pred spaním pretiahnete svaly na nohách a chodidlách. Pokiaľ by sa však situácia nezlepšovala poraďte sa pre istotu s vašim lekárom.

Zdroj: What Your Feet Can Reveal About Your Blood Pressure, Thyroid And Arthritis Risk

Páčil sa Vám článok? Ak áno nezabudnite dať ,,Páči sa mi“ našej stránke a budete pravidelne dostávať zaujímavé články.

0 Komentárov

Leave a Comment