Starého psa nové kúsky nenaučíš? Omyl – poradíme vám, ako zmeniť svoje staré návyky

Náš život niekedy pôsobí ako kolotoč, v ktorom sa nezastavíte od rána do večera. A pri tom všetkom zhone si budujeme rôzne zlozvyky, ktoré nám pomáhajú zvládať stres. V skutočnosti to tak však nie je, pretože ako nám už napríklad môže pomôcť fajčenie? Čo teda s vybudovanými návykmi, ktoré nám viac škodia, než pomáhajú?

Starého psa nové kúsky nenaučíš? Omyl - poradíme vám, ako zmeniť svoje staré návyky
(zdroj: unsplash.com)

Buďte odhodlaní a neoblomní

Zlé návyky sa rýchlo stihnú stať súčasťou akejsi rutiny, ktorú zažívame každý deň. A potenciálne negatívne vplyvy nie sú možno natoľko devastujúce, že by ste chceli so svojimi návykmi „seknúť“ zo dňa na deň. Veď nám predsa pomáhajú cítiť sa dobre. Prvým krokom je však práve začať zmýšľať inak. Ak sa raz rozhodnete svoj zlý návyk vymazať zo svojho života, dbajte na to, aby sa tento záväzok dodržal. Zodpovednosť za zmenu, pre ktoré ste sa rozhodli, znamená, že tu nie je priestor pre žiadne ospravedlnenie, ani výhovorky, prečo sa niečo nedá. Rovnako nie sú prípustné ani žiadne ústupky. Ak totiž urobíte čo i len jednu výnimku, hrozí, že svojmu zlému návyku opäť naplno prepadnete.

Zapisujte si

Skúste si pravidelne zapisovať svoj pokrok v tom, ako sa vám darí napredovať v plnení svojho záväzku. Bez zapisovania sa vám totiž môže stať, že o svojich úspechoch a pokrokoch stratíte prehľad. Zápisky môžu poslúžiť aj ako schopná motivácia, pretože si týmto zaznamenávaním svojho správania viete tiež odhaliť určité vzory správania, ktoré sú spojené s prípadnými okamihmi slabosti. Ak sa vám ich podarí identifikovať, máte o to väčšiu šancu, že sa vám ich podarí odstrániť. Nemusí to fungovať na dennej báze, ako denník – zapisujte si len vtedy, kedy do kontaktu so svojím zlozvykom a bojom s ním prídete.

Odmeňte sa – alebo potrestajte

Aj keď sa vám to môže zdať detinské, ak svoj záväzok skutočne a poctivo dodržiavate, odmeňte sa. Nemusí ísť o žiadnu nákladnú odmenu, postačí, ak to bude niečo, čo vám urobí radosť. Či už pôjde o materiálnu vec, alebo zážitok – odmeniť sa môžete aj v podobe dňa s vyloženými nohami, masážou alebo výletom. Na druhej strane si určite aj dôsledok, ktorý nastane, ak svoj záväzok porušíte. Úplne postačí, ak to bude niečo, v dôsledku čoho si nabudúce dvakrát rozmyslíte, či to za to porušenie naozaj stojí. Tento systém odmien a trestov vám môže pomôcť eliminovať zlé návyky a zároveň podporiť tie dobré.