Večná dilema každej gazdinky – je bujón zdravý, alebo nie?

Bujónové kocky sa používajú v kuchyniach veľmi často. Je to totiž ten najjednoduchší spôsob, ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najčastejšie polievok a omáčok. Niekto si bez nich varenie nevie predstaviť, no niekto od nich radšej dáva ruky preč práve kvôli ich zloženiu. Je to naozaj tak, že obsahujú samé nezdravé látky?

Večná dilema každej gazdinky - je bujón zdravý, alebo nie?
(zdroj: unsplash.com)

Bol tu už pred takmer tristo rokmi

Na úvod si treba povedať, že ani mäsový, ani zeleninový bujón nedostali svoj názov podľa suroviny, ktorá tvorí ich základ. Bujónom sa síce označuje silný vývar, ktorý sa pripravuje pomalým varením mäsa, kostí, zeleniny alebo iných ingrediencií v studenej vode s trochou soli, no v súčasnosti sú viac rozšírené jeho instantné verzie. Nejde však o súčasný vynález, ich história siaha do dávnej minulosti, verte či neverte. Už v roku 1772 si vzal kapitán Cook na svoju plavbu po mori polievku v kocke, ktorá bola pripravená práve dlhým varením bujónu. Dnes si možno práve vďaka kapitánovi Cookovi v obchode môžeme kúpiť slepačí, hovädzí, zeleninový alebo hríbový bujón.

Rozhodujúce sú jeho zložky

Bujónová kocka je v podstate polotovar pripravený z rôznych ingrediencií živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Z veľkej časti ich tvoria tuky, a práve to je často kameňom úrazu ich kvality. Firmy, ktoré bujónové kocky vyrábajú, totiž často siahajú po lacnom a dobre dostupnom palmovom tuku. Druhou hlavnou zložkou je soľ. Tá však tiež býva často redukovaná alebo nahrádzaná. Veľmi častou zložkou bujónu je aj zvýrazňovač chuti, najmä veľmi dobre a neslávne známy glutaman sodný. Taktiež tam niekedy nájdete aj cukor alebo arómy. Krásna žltá alebo hnedastá farba bujónovej kocky je výsledkom umelých farbív. Treba však povedať, že niektorí výrobcovia už používajú aj kurkumu, čo je určite lepšia a hlavne zdravšia cesta.

Vyrobte si domácu bujónovú kocku

Zloženie kociek z obchodu nám viac či menej naznačuje, že by sme po nich mali siahať naozaj iba výnimočne. Nájdu sa určite aj kocky v BIO kvalite, či so zníženým obsahom soli alebo bez glutamanu, no stále to nie je úplne ideálne. Čo tak vyrobiť si bujónové kocky priamo doma? Možno sa to zdá náročné, ale skutočnosť je iná – stačí si len nachystať zeleninu na zeleninový bujón, orestovať ju na panvici na oleji, pridať soľ a túto orestovanú zmes rozmixovať. Hladkú kašu ešte na chvíľu vráťte do panvice, aby sa z nej odparila voda a potom už len vylejte na plech a pokrájajte na obdĺžniky. Na noc je vhodné dať tento plech do chladničky. Hotové kocky nalámajte a preložte do uzatvárateľnej nádoby. Dobrú chuť k zeleninovej polievke!