Šupky zo zeleniny by ste vyhadzovať určite nemali – na čo sa hodia?

Veľa vecí, ktoré sa na prvý pohľad javia ako odpad, sa dá druhýkrát využiť. Hoci je bežné, že keď očistíme zemiaky alebo mrkvu, šupky z nich hodíme priamo do bio odpadu. Po prečítaní tohto článku to však už určite robiť nebudete!

Šupky zo zeleniny by ste vyhadzovať určite nemali - na čo sa hodia?
(zdroj: unsplash.com)

Jablková šupka má milión využití

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či je vôbec danú zeleninu alebo ovocie nutné šúpať? Mnohé šupky sú totiž jedlé – patria k nim aj tie zo zemiakov, mrkvy, jabĺk, hrušiek, paradajok, uhoriek, cukety, kiwi aj baklažánu. V prípade jabĺk však odporúčame šupky použiť aj na čajovú zmes. Stačí, ak ich vysušíte, nakrájate a pridáte k nim sušené hrozienka, klinčeky a kúsky škorice. Túto zmes potom iba zalejte horúcou vodou. Podobne sa dajú, samozrejme, využiť aj šupky z hrušky. Ďalším tipom na použitie jablkových alebo hruškových šupiek sú sladké, ale hlavne zdravé chipsy. Zmiešajte hnedý cukor, múku a mletú škoricu, nasypte do zmesi jablkové šupy a dobre ich obaľte. Potom ich upečte na 200 stupňoch na papieri na pečenie asi 30-45 minút. Počas pečenia ich nezabudnite párkrát premiešať, aby sa nepripálili.

Pohnojte si izbové rastliny

Banánové šupky zasa môžete využiť na starostlivosť o rastliny. Najmä tie s veľkými zelenými listami potrite vnútornou stranou banánovej šupky. Zbavíte ich nielen prachu, ale dodáte im aj živiny, lesk a sviežosť. Šupky tiež môžete nakrájať na menšie kúsky a pridať ich priamo do kvetináča okolo spodnej časti rastliny. Prečo ale šupky nevyužiť druhýkrát aj v kuchyni? Uložte ich na plech s namarinovanými a okorenenými kuracími prsiami a pečte pri teplote 190 stupňov asi pol hodinu. Vďaka tomuto “vylepšeniu” sa mäso stane šťavnatejším a jemnejším a nespáli sa, ani nevysuší. Zo šupiek zo zemiakov si môžete podobne, ako z tých jablkových, urobiť chipsy. Zemiaky však pred šúpaním poriadne umyte. Potom šupy nakrájajte na menšie plátky a ponorte na hodinu do vody s ľadom. Osušené ich potom opražte na panvici s olejom, alebo upečte vo vyhriatej rúre na 200 stupňov. Pred podávaním ich ešte nezabudnite posoliť.

Čaj na žalúdok a močové cesty

Cibuľové šupy zasa poslúžia ako farbivo na veľkonočné vajíčka. Vajíčka jednoducho uvarte s týmito šupami a získate hnedé až fialové sfarbenie. Využitie cibuľových šupiek siaha opäť aj k rastlinám – zmiešajte ich s litrom vody a zmes nechajte vo vzduchotesnej nádobe aspoň týždeň. Následne ju môžete zriediť s ďalšou vodou (cca 10 litrami) a používať na zalievanie izbových rastlín. Zo šúp, lepšie pvedané škrupiniek z orechov, si môžete spraviť dokonca aj peeling na nohy. Pomeľte ich na drobné čiastočky a zmiešajte s rastlinným olejom. A čo tak orechový čaj? Hoci to znie zvláštne, takýto odvar má protizápalové a antibakteriálne účinky a pomáha pri problémoch so žalúdkom alebo močovými cestami. Stačí iba 10 šúp z orechov chvíľu povariť v 1/2 l vody. Najbližšie vám už teda šupy zo zeleniny a ovocia v koši určite zavadzať nebudú.